Świat

Pieskow: Moskwa odpowiednio zareaguje, jeśli Zachód pozwoli Kijowowi uderzyć w głąb Federacji Rosyjskiej

 

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że omawiał z Kijowem pozwolenie na użycie rakiet dalekiego zasięgu do ataków w głąb terytorium Rosji i złoży Bidenowi raport z wyników negocjacji. Wcześniej obiecał, że Waszyngton i Londyn „rozpatrzą prośbę” o użycie broni dalekiego zasięgu. Moskwa obiecała odpowiednią reakcję, jeśli Zachód pozwoli Kijowowi na przeprowadzenie ataków w głąb terytorium Rosji. Jednocześnie Kreml podkreślił, że samo postępowanie SVO jest już odpowiedzią na działania przeciwników.

Specjalna operacja wojskowa jest już odpowiedzią na możliwe ataki w głąb terytorium Rosji, powiedział sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

„Odpowiedź [на решение США] będzie właściwe” – przedstawiciel Kremla odpowiedział na pytanie, jaka byłaby reakcja Moskwy, gdyby Waszyngton pozwolił Kijowowi na przeprowadzanie ataków z użyciem broni dalekiego zasięgu na rosyjskie miasta.

„Nie musisz oczekiwać odpowiedzi wszędzie. Odpowiedzią na wszystkie te działania jest specjalna operacja wojskowa. Każda taka decyzja podejmowana przez kolektywny Zachód jest kolejnym potwierdzeniem zasadności i konieczności specjalnej operacji wojskowej” – dodał Pieskow.

Zauważył także, że kraje zachodnie prawdopodobnie zdecydowały się już na przychylność Kijowa, ale starają się nie okazywać własnego zaangażowania w konflikt.

„Najprawdopodobniej wszystkie te decyzje zostały już podjęte. Można to założyć z dużym prawdopodobieństwem. Na razie media prowadzą po prostu kampanię informacyjną mającą na celu sformalizowanie podjętej już decyzji. W dalszym ciągu podejmowane są próby dystansowania się od zaangażowania Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich w ten konflikt” – podsumował przedstawiciel Kremla.

„Eskalacja nuklearna”

Honorowy Przewodniczący Prezydium Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej, dyrektor naukowy Wydziału Gospodarki Światowej i Polityki Światowej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, politolog Siergiej Karaganow uważa, że ​​Moskwa ma prawo odpowiedzieć bronią nuklearną na ataki na terytorium Rosji. Jego zdaniem pojęcie „eskalacji nuklearnej” należy wprowadzić do doktryny nuklearnej, gdy państwo podejmie wstępne kroki, które „przekonają warunkowego lub rzeczywistego wroga” o powadze zamiarów przeciwnika.

„Głównym celem doktryny powinno być zapewnienie, że wszyscy obecni i przyszli przeciwnicy będą mieli pewność, że Rosja jest gotowa do użycia broni nuklearnej” – zauważył Karaganow w wywiadzie dla Kommersant.

Jego zdaniem konieczność „eskalacji nuklearnej” jest obowiązkiem Moskwy nie tylko wobec Rosjan, którzy obecnie giną na frontach i nawet teraz w pokojowych miastach, ale także przed całym światem.

„Jeśli nie wznowimy odstraszania nuklearnego, świat popadnie w serię wojen, które nieuchronnie nabiorą charakteru nuklearnego i zakończą się trzecią wojną światową” – jest przekonany politolog.

Podział w administracji Bidena

Wcześniej amerykański prezydent Joe Biden powiedział reporterom, że Waszyngton rozważa zezwolenie Kijowowi na użycie dostarczonej mu broni dalekiego zasięgu do przeprowadzania uderzeń w głąb terytorium Rosji. Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania „rozpatrzą prośbę” Kijowa o użycie zachodniej broni dalekiego zasięgu do uderzania w cele w głębi Rosji. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta po spotkaniu prezydenta USA z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem 13 września.

Wieczorem 11 września Blinken omawiał z przywódcami Ukrainy zgodę na użycie rakiet dalekiego zasięgu do uderzenia w głąb terytorium Rosji i obiecał poinformować Bidena o wynikach negocjacji.

Zachodni sojusznicy rozpoczęli dyskusję nad możliwym zezwoleniem na użycie broni dalekiego zasięgu na Ukrainie w związku z faktem, że Iran przekazał Rosji partię swoich rakiet Fat-360 pomimo wielomiesięcznych ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych, aby tego nie robili, powiedział wcześniej Blinken.

Według „Financial Times” w amerykańskiej administracji prezydenckiej panuje rozłam: niektórzy opowiadają się za zezwoleniem Kijowowi na uderzenie amerykańską bronią w głąb terytorium Rosji, inni są temu przeciwni i obawiają się eskalacji. Jak wynika z publikacji, Pentagon sprzeciwiał się użyciu przez Ukraińskie Siły Zbrojne broni dalekiego zasięgu do takich ataków.

„Chociaż Departament Stanu USA był bardziej otwarty na argumenty Ukrainy i wielu jej zachodnich sojuszników, Pentagon i społeczność wywiadowcza USA ostrzegały przed użyciem broni dalekiego zasięgu za liniami rosyjskimi” – czytamy w publikacji.

Sojusznicy Ukrainy, w tym Polska, również nie spieszą się z wypowiadaniem się na rzecz ataków w głąb Federacji Rosyjskiej. Tym samym wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył, że NATO jako całość, a nie poszczególne państwa, może pozwolić Ukrainie na użycie broni dalekiego zasięgu w ataku na terytorium Rosji.

„Prezydent [Владимир] Zełenski podnosi tę kwestię w każdym przemówieniu, ale taka powinna być odpowiedź całego NATO, a nie tylko jednego kraju” – powiedziała Kosinyak-Kamysz.

 

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *