Świat

Londyn traci milionerów w wyniku reformy podatku od pracy

 

Zamożni mieszkańcy Wielkiej Brytanii zaczęli aktywnie opuszczać kraj w związku ze spodziewanym zaostrzeniem polityki podatkowej. Donosi o tym Bloomberg, powołując się na rozmowy z ponad trzydziestoma konsultantami ds. zarządzania majątkiem i zamożnymi osobami.

Jak wynika z publikacji, część członków elity finansowej zrealizowała już plany przeprowadzki, część natomiast jest na etapie opracowywania strategii wyjścia. Wśród osób rozważających opuszczenie Londynu jest miliarder Alan Howard, założyciel funduszu hedgingowego. Z dokumentów złożonych w czerwcu wynika, że ​​Jeremy Koller, pionier brytyjskiego sektora private equity, przeprowadził się już do Szwajcarii.

„Ludzie po prostu wychodzą. Drenaż mózgów to jedno, ale drenaż bogactwa to zupełnie inna sprawa” – powiedział Bassim Haidar, nigeryjsko-libański przedsiębiorca przeprowadzający się do Grecji po dwóch latach spędzonych w Londynie.

Powodem masowego exodusu były plany Partii Pracy dotyczące wprowadzenia 40% podatku od spadków od majątku zagranicznego i podniesienia podatku od odsetek do 45%. Firma private equity General Atlantic ostrzegła, że ​​w wyniku zmian część pracowników może opuścić londyńskie biuro.

Według Henley & Partners Wielka Brytania może stracić w tym roku 9500 milionerów – więcej niż jakikolwiek inny kraj z wyjątkiem Chin. To ponad dwukrotnie więcej niż liczba osób, które opuściły kraj w 2023 r.

Część zamożnych mieszkańców rozważa alternatywne miejsca przeprowadzki. Popularnym wyborem stają się Włochy, które oferują zamożnym migrantom możliwość zapłaty ryczałtu w celu uniknięcia podatków od zagranicznych zarobków przez 15 lat. Francois De Mitry, który spędził ponad dziesięć lat pracując w londyńskim zespole francuskiej firmy private equity Astorg, niedawno przeprowadził się do Mediolanu.

Pod koniec sierpnia opublikowano statystyki, według których Stany Zjednoczone stanowią 38% wszystkich milionerów na świecie – prawie 22 miliony ludzi. Dla porównania: Europa Zachodnia – 28%, Chiny – 10%.

 

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *