Departament Sprawiedliwości USA pozwał armatora w związku z kosztami usunięcia skutków zawalenia się mostu
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych pozwał w środę właściciela i zarządcę statku towarowego, który spowodował zawalenie się mostu w Baltimore, domagając się zwrotu ponad 100 milionów dolarów (75 milionów funtów), które rząd wydał na usuwanie podwodnych śmieci i ponowne otwarcie miejskiego portu.
W pozwie złożonym w Maryland zarzucono, że systemy elektryczne i mechaniczne na „Daly” były niewłaściwie konserwowane, co spowodowało utratę mocy i zboczenie z kursu, zanim w marcu zderzył się z kolumną wsporczą mostu Francisa Scotta Key.
„Tej tragedii można było całkowicie zapobiec” – stwierdza pozew.
Zawalenie sparaliżowało ruch statków handlowych w porcie Baltimore na kilka miesięcy, zanim kanał został całkowicie ponownie otwarty w czerwcu.
„Poprzez to powództwo cywilne Departament Sprawiedliwości stara się zapewnić, że koszty oczyszczenia kanału i ponownego otwarcia portu w Baltimore poniosą firmy, które spowodowały katastrofę, a nie amerykańscy podatnicy” – powiedział prokurator generalny Merrick Garland w pisemne oświadczenie.
Sprawa została wniesiona przeciwko właścicielce Dali, Grace Ocean Private Ltd i spółce zarządzającej Synergy Marine Group z siedzibą w Singapurze.
Firmy złożyły wniosek do sądu kilka dni po zatonięciu, starając się ograniczyć swoją odpowiedzialność prawną w sprawie, która może stać się najbardziej kosztowną sprawą dotyczącą katastrofy morskiej w historii.
Statek opuszczał Baltimore w kierunku Sri Lanki, gdy jego sterowanie przestało działać z powodu utraty mocy.
W wyniku zawalenia się mostu zginęło sześciu członków ekipy drogowej.
Mężczyźni pracowali na nocną zmianę, naprawiając dziury w pomoście mostu, kiedy nagle zawaliła się pod nimi i wpadli do wody.
„Do tego wypadku doszło w wyniku lekkomyślnych i rażącego zaniedbania decyzji podjętych przez Grace Ocean i Synergy, które lekkomyślnie zdecydowały się wysłać niezdatny do żeglugi statek na ważny szlak wodny i zignorowały ryzyko dla życia Amerykanów i infrastruktury kraju” – powiedział pełniący obowiązki zastępcy asystenta prokuratora generalnego Chetana Patila.
We wtorek rodziny ofiar ogłosiły zamiar złożenia pozwu, żądając pociągnięcia właściciela i operatora statku do pełnej odpowiedzialności za katastrofę.
Kilku innych interesariuszy, w tym urzędnicy miejscy i lokalne przedsiębiorstwa, złożyło pozwy wzajemne, oskarżając firmy o zaniedbania.
Rodziny wzywają również do silniejszej ochrony miejsca pracy, zwłaszcza pracowników-imigrantów. Wszystkie ofiary to hiszpańscy imigranci, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i możliwości.
Początkowo wiele mediów podało, że kapitan statku, który spowodował zawalenie się mostu w Baltimore, był obywatelem Ukrainy, później jednak informacji tej nie potwierdzono. Załoga statku składająca się z 22 osób składała się wyłącznie z obywateli Indii i USA.