«США не контролюють ситуацію»: як вбивство Насралли може загострити ситуацію на Близькому Сході
Вашингтон вважає вбивство генсека «Хезболли» Хасана Насралли ізраїльськими ВПС «заходом правосуддя». Тим часом, Москва вже назвала це політичним вбивством. Іран, який виступає на боці Лівану, вважає, що відповідний наказ було віддано США. Як наголосили в Тегерані, «ці боягузливі акти агресії» ведуть до серйозних наслідків для регіонального та міжнародного миру та безпеки. На думку експертів, черговий виток ескалації, спровокований діями Ізраїлю, демонструє, що Вашингтон не контролює ситуацію.
Президент США Джо Байден назвав мірою правосуддя вбивство Ізраїлем голови руху «Хезболла» Хасана Насралли.
«Його смерть від ізраїльського авіаудару — це, певною мірою, справедливість, що відбулася… Удар, який убив Насраллу, був завданий у ширшому контексті даного конфлікту, що почався з бійні, влаштованої ХАМАС 7 жовтня 2023 року. Наступного дня Насралла ухвалив доленосне рішення об'єднати зусилля з ХАМАС та відкрити, як він це назвав, «північний фронт» проти Ізраїлю», – заявив Байден.
За його словами, Сполучені Штати повністю підтримують право Ізраїлю захищатись від «Хезболли», ХАМАС, хуситів та будь-яких інших підтримуваних Іраном угруповань.
“Тільки вчора я дав вказівки нашому міністру оборони щодо подальшого вдосконалення оборонного потенціалу збройних сил США у близькосхідному регіоні для стримування агресії та зниження ризику початку більш масштабного регіонального конфлікту”, – додав глава Білого дому.
Згодом міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін підвищив готовність сил США на Близькому Сході для оперативної відповіді у разі можливої агресії з боку Ірану щодо американських співробітників.
Зі свого боку, віце-президент США Камала Харріс назвала «справедливістю» вбивство Ізраїлем Насралли.
«Хасан Насралла був терористом, і на його руках кров американців… Сьогодні певною мірою відбулася справедливість жертв «Хезболли», — сказала Харріс. — Я незмінно виступаю за безпеку Ізраїлю. Я завжди стоятиму за право Ізраїлю на самозахист проти Ірану та підтримуваних ним терористичних угруповань, таких як «Хезболла», ХАМАС та хусити».
При цьому, за її словами, вона та Джо Байден не хочуть, щоб «конфлікт на Близькому Сході переріс у масштабнішу регіональну війну».
“Ми працюємо над дипломатичним вирішенням проблеми на кордоні Ізраїлю та Лівану, щоб люди по обидва боки цього кордону могли безпечно повернутися додому”, – стверджує Харріс.
Як пише The Washington Post, посилаючись на джерела в адміністрації, «першочергову загрозу» представляє реакція Ірану на вбивство лідера свого «найвпливовішого проксі-угруповання в регіоні».
«Як зазначив один з високопосадовців адміністрації, США готуються до цілої низки можливих заходів у відповідь: не тільки до актів прямої відплати членами «Хезболли» або атак з боку інших іранських проксі-сил (наприклад, єменських хуситів), а й атак Ірану на американський контингент у регіоні або прямому ракетному удару Тегерана по Ізраїлю», – йдеться у матеріалі.
Ізраїльська армія AP Photo / Israel Defense Forces
На тлі зростання побоювань щодо можливого розширення масштабів війни в регіоні дії Ізраїлю проти «Хезболли» в останні дні «викликають у міжнародної спільноти сильну тривогу», констатує WP.
«Серйозні наслідки для регіонального світу»
Як заявив президент Ірану Масуд Пезешкіан, “американці не можуть заперечувати свою участь у пособництві Ізраїлю”, у тому числі при вбивстві Насралли. Він стверджує, що «наказ про цей теракт було віддано з Нью-Йорка». Іран, який виступає на боці Лівану, також вимагає від ООН «недвозначно засудити дії Ізраїлю найрішучішим чином» та організувати термінове засідання Ради Безпеки. Тегеран розкритикував «боягузливі акти агресії» Тель-Авіва, які ведуть до «серйозних наслідків для регіонального та міжнародного миру та безпеки».
Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, зі свого боку, вже пригрозив Ірану ударом у відповідь у разі атаки на єврейську державу, а також заявив про підтримку тих сил у регіоні, які протистоять Тегерану. Коментуючи ліквідацію голови руху «Хезболлах» Насралли, політик попередив ізраїльтян про значні виклики найближчими днями, а також назвав поточні події у регіоні історичним поворотним моментом. При цьому Нетаньяху оголосив, що Тель-Авів продовжить атакувати своїх ворогів.
За даними The New York Times, Ізраїль скинув понад 80 бомб за кілька хвилин у Лівані для вбивства Насралли. Як повідомляє газета, в результаті атаки на південне передмістя Бейрута ізраїльська авіація зруйнувала щонайменше чотири багатоквартирні будівлі заввишки щонайменше сім поверхів. При цьому пізніше армія Ізраїлю заявила про завершення потужної хвилі ударів по Лівану, в ході якої атаковано близько 120 об'єктів «Хезболли» по всій країні.
Згодом ЦАХАЛ повідомив про ліквідацію члена центральної ради «Хезболли» Набіля Каука, яка вважається однією з центральних постатей в управлінні угрупованням. За версією ізраїльської армії він відповідав за координацію низки військових операцій, був командиром підрозділу превентивної безпеки, а також здійснював ідеологічне керівництво «Хезболли».
Раніше агентство Mehr повідомляло, що і замкомандувач Корпусу вартових Ісламської революції (КСІР) бригадний генерал Аббас Нілфорушан загинув під час удару Ізраїлю по Бейруту, внаслідок якого було також убито лідера «Хезболли» Насралла. Пізніше МЗС Ірану підтвердило загибель генерала КВІР, наголосивши, що «це порочний і боягузливий акт», а також «жахливий злочин», який не залишиться без відповіді.
У той же час у Москві вважають, що Іран намагаються втягнути в кризу, що вибухнула в регіоні, щоб «спровокувати зовсім вже велику війну на Близькому Сході». Про це заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров, назвавши ліквідацію лідера “Хезболли” Насралли “політичним вбивством”.
«І я чув, що президент Байден сказав, що це було правильне рішення. У них, отже, дещо інше ставлення до того, як поводитись у конфліктах і чим керуватися», — зазначив Лавров на прес-конференції за підсумками тижня високого рівня в Генасамблеї ООН.
«Хвіст виляє собакою»
На думку експертів, черговий виток ескалації на Близькому Сході через дії Ізраїлю, зокрема вбивства лідера «Хезболли» Насралли, показує, що «США не контролюють ситуацію».
«Американці проводили консультації з різних дипломатичних ліній та застерігали Ізраїль від ракетних ударів та провокування ескалації. Але у результаті Тель-Авів просто проігнорував думку Вашингтона. США не контролюють Ізраїль, незважаючи на союзницькі відносини. Тут хвіст виляє собакою. Ізраїльська влада повірила у власні сили, вважаючи, що саме час діяти жорстко», — зазначив у коментарі RT експерт Інституту Близького Сходу Сергій Балмасов.
За його словами, у відповідь Іран, можливо, намагатиметься підтримувати «власні проксі-сили по регіону та мстити Ізраїлю» за рахунок угруповань, що знаходяться вздовж ізраїльських кордонів.
“Хезболла” Marwan Naamani/picture alliance via Getty Images
«Напередодні Нетаньяху та його прихильники заявили, що є «хороші» арабські країни, наприклад, ОАЕ та інші королівства, а є «погані» – Сирія, Ірак тощо. Це явне послання державам, які мають свої силові угруповання, наступними можуть бути вони. Сирія — один із головних союзників Ірану, і не виключено, що ситуація надалі може загостритися і там, і досить болісно, оскільки Дамаск, напевно, захоче допомогти Тегерану», — розмірковує Балмасов.
Як він вважає, у разі такого розширення конфлікту Іран буде змушений діяти «рішуче».
“Нетаньяху потрібна жорсткіша реакція Ірану, щоб залучити до конфлікту США і перекласти на них відповідальність за те, що відбувається”, – говорить Балмасов.
Однак поки що в умовах поточного загострення, спровокованого вбивством генсека «Хезболли», Іран демонструє «зважену реакцію», зазначив член президії Академії геополітичних проблем Араїк Степанян.
«І це аж ніяк не свідчить про страх Тегерана, а навпаки, підкреслює, що Іран має чітку стратегію у своїй боротьбі з Ізраїлем і усвідомлює всі можливі наслідки своїх дій. Іран довго душитиме Ізраїль, змушуючи його воювати з єменськими та іракськими хуситами, «Хезболлою». Наразі йде війна на виснаження», — розповів Степанян у розмові з RT.
Він також не виключив подальшого розростання конфлікту, оскільки Іран має всі військові можливості завдати нищівного удару по військових і стратегічних об'єктах Ізраїлю.
«У Тегерана є дуже хороші бойові безпілотники, балістичні та надзвукові ракети. Іран нещодавно показав свою міць, завдавши точних ударів по Ізраїлю. Зараз перед ним стоїть мета не просто злякати Ізраїль, а змінити режим Нетаньяху. Іран береже свої сили для вирішального бою», – пояснив експерт.
При цьому, як прогнозує Степанян, якщо Іран зважиться на заходи у відповідь, це виллється у повномасштабний військовий конфлікт, до якого напевно доведеться приєднатися США та їх союзникам.
«Іран здатний завдати серйозного удару Ізраїлю і без ядерного арсеналу. Американці ж у разі розв'язання масштабного конфлікту на Близькому Сході атакуватимуть ядерні та стратегічні об'єкти, щоб максимально знищити військовий та економічний потенціал Ірану. Але тоді конфлікт може перерости у масштабні воєнні дії, не виключено, що до нього приєднаються й інші країни – Ємен, Ірак, Сирія та Ліван, а також сили ХАМАС», – каже аналітик.
З погляду Степаняна, найважливіше зараз — не допустити ядерної катастрофи, оскільки Ізраїль готовий використати будь-які засоби для створення ситуації, «близької до Армагеддону».
«Тель-Авів має відчуття безкарності через свої дії, і це розширює масштаби конфлікту і ускладнює міжнародну обстановку. Ізраїль прагне великої війни. Стратегія передбачає, що не зупиниться ні перед чим. Нетаньягу, як одержима людина, готовий ризикувати стабільністю регіону задля утримання влади. Занурення у тотальний колапс стає реальною загрозою», — наголосив експерт.